
Jort (links) en Cas waren zaterdagochtend vroeg de eersten die bij bakkerij Hengelo een crompouce kwamen scoren: ‘We zagen het op TikTok!’. Foto: Luuk Stam
Run op de crompouce: ‘Nooit gedacht dat het zó hard zou gaan’
MaatschappijOok bakkers in Hengelo en Keijenborg vinden zichzelf terug in het middelpunt van storm die TikTok-hype teweegbrengt.
Door Luuk Stam
HENGELO/KEIJENBORG – De kerkklok heeft nog maar net acht uur geslagen als Cas Fielt (11) en Jort Geurtsen (8) deze zaterdagochtend de winkel van bakkerij Hengelo in de Spalstraat binnenstappen. Waar ze voor komen, dat moge duidelijk zijn: de crompouce, een kruising tussen de croissant en de tompouce. “Ik heb ’m gezien op TikTok”, vertelt Cas. “Dat zag er héél lekker uit. Ik dacht: die wil ik ook proberen.”
Daarvoor moest hij deze ochtend vroeg op pad, want de lekkernij is zeer gewild, merken ze ook bij deze Hengelose bakkerszaak. De met gele room gevulde en met roze fondant omhulde croissant lag her en der in het land al een tijdje in de winkel, maar pas nadat influencers op het social media-platform TikTok er de voorbije weken mee aan de haal gingen, ontstond een ware hype. “We hadden daarom ook wel het idee dat er veel vraag naar zou zijn, maar nooit gedacht dat het zó hard zou gaan”, zegt Bianca van der Kous van bakkerij Hengelo.
Telefoon roodgloeiend
Hier lag de crompouce drie weken terug op de zaterdag al voor het eerst in de winkel, acht stuks om precies te zijn. “Die waren ook best snel verkocht, maar het was zeker niet zo dat het storm liep”, zegt Van der Kous. Dat veranderde afgelopen week. De aankondiging van een crompouce-actie op Facebook leidde tot grote drukte. De telefoon stond dagenlang roodgloeiend, ook via de verschillende onlinekanalen kwamen talloze bestellingen binnen. Bij honderd crompoucen moest de bakkerij er een stop op zetten, voor meer was er simpelweg niet genoeg fondant in huis. Bijbestellen was zo snel niet mogelijk.
Bakkers Remko Buiting en Niek Ankersmit zijn deze zaterdagochtend al om half vijf begonnen om naast het brood ook alle crompoucen op tijd klaar te krijgen. “Heel eerlijk: het is niet mijn favoriet”, zegt Buiting. “Al vind ik het mooi dat heel veel mensen ’m wél heel lekker vinden. En het is leuk om ’m te maken.” Zijn collega Ankersmit verbaast zich ergens over het succes: “Een croissant en een tompouce passen totaal niet bij elkaar, ik vind het eigenlijk een heel stomme combinatie. Wie dit bedacht heeft, moet wel een beetje gek zijn. Maar dat het zo’n hype is geworden, vind ik dan ook wel weer heel grappig.”
Uitverkocht
Een aantal kilometer verderop, bij bakkerij Sloot in Keijenborg, moest Ton Sloot ook wel even wennen aan het idee. Zo’n apart gebakje, dat van TikTok kwam? “Onze banketbakker Jan-Peter begon er van de week over”, vertelt Sloot. “Een aantal van de jongere winkeldames had het ook langs zien komen, zeg maar de social media-generatie. Dan is het eerst van: wat moeten we daarmee? En vervolgens: laten we het maar proberen. Nou, Jan-Peter had er voor vrijdag veertig gemaakt, die waren al voor de middag uitverkocht.”
Net als in Hengelo bleek ook hier de voorraad fondant beperkt. De Keijenborgse bakker had voor zaterdag vijftig crompoucen willen maken, het werden er ‘maar’ dertig, met een oranje kleurtje. “Onze Halloween-special!”, zegt Sloot, die er nuchter onder blijft: “Ach, we zijn op de trein gesprongen, het zal ook wel weer een boemeltreintje worden. Al lijkt het er voorlopig op dat dit nog wel even duurt. Misschien moeten we er voor volgend weekend wel een paar honderd maken.”
In Hengelo geeft bakker Niek Ankersmit de hype een week of drie, vier. Daarna zal de storm wel weer gaan liggen, verwacht hij. Wellicht blijft de crompouce in deze bakkerij deel uitmaken van het assortiment. Komend weekend zal de tompouce-croissant hier in ieder geval weer te verkrijgen zijn. Daar hoeven Cas en Jort niet op te wachten, want de Hengelose jongens stappen deze zaterdag al stralend de winkel uit. Voor hen is de buit binnen. Jort: “Ik denk dat ik ’m vanochtend al ga proeven.”










