
Wandelgroep voor gezondheid en gezelligheid
ZELHEM – “Hoe vaker je loopt hoe mooier Zelhem is”, zegt Dirrie te Kiefte van Tuurlijk loopt het. Een paar keer per week wandelt ze met groepen in en rond Zelhem. “Wandelen is een manier van bewegen die goed is voor lichaam en geest en door iedere week met een vaste groep mensen te gaan lopen zorgt ervoor dat je ook blijft komen.”
Door Mirjam Rensink
De wandeling start deze week bij de Muziekkoepel. Nadat iedereen elkaar vrolijk gedag heeft gezegd, wordt er een warming-up gedaan. Daarna wordt er in een stevig tempo naar het Pelikaansebos gelopen. De snellere lopers maken even een extra lusje zodat de groep weer bij elkaar is als er op de open plek in het bos oefeningen worden gedaan.
En dat is ook het verschil tussen wandelen in deze groep met het rondje met het hondje dat veel mensen dagelijks doen. “Door op deze manier te wandelen krijg je meer conditie, kracht en snelheid. Maar ook voor de balans en concentratie is het goed om oefeningen te doen. Zo kun je zelf actief bezig zijn om bijvoorbeeld te voorkomen dat je valt als je ouder wordt.”
In het zonnetje worden plagende opmerkingen tegen elkaar gemaakt terwijl de wandelaars op een been proberen te blijven staan.
“Samen lopen op een vast tijdstip betekent voor mij een goede stok achter de deur”, zegt deelnemer Kier Knol. “Ik kom dan op donderdagochtend op tijd uit mijn bedje. Ik doe nu twee jaar mee en ik merkt dat mijn conditie is verbeterd. De balansoefeningen zijn best pittig maar we hebben altijd veel lol met elkaar.” De groep praat met elkaar onderweg, de onderwerpen variëren van het koude weer tot de wereldpolitiek en er wordt heel wat afgelachen. “De groep is echt betrokken bij elkaar, er ontstaat vanzelf vriendschap als je elkaar elke week spreekt”, zegt Lies Ketz. “We missen iemand ook als hij of zij er een paar keer niet is geweest. Dan informeren we ook waarom iemand er niet is. Dat geeft een goed gevoel dat je wordt gemist als je er niet bent.”
Power Walk
Dirrie te Kiefte begeleidt verschillende wandelgroepen. Op maandagavond is er een groep die aan powerwalken doet. Dat is wandelen in een hoog tempo met spierversterkende oefeningen en verschillende looptechnieken. Op de andere ochtenden ligt het tempo iets lager maar zijn er wel steeds versnellingen in het wandeltempo. “Dat is zo belangrijk”, zegt Dirrie. “De versnellingen en de oefeningen onderweg is iets wat mensen zelf niet doen als ze een rondje wandelen. Juist als je ouder wordt is het belangrijk om soepel te blijven en stevig op je benen te blijven staan.”
Gezond ouder worden
De gemeente Bronckhorst ondersteunt initiatieven zoals dat van Dirrie te Kiefte met het project De Pas Erin. Ze biedt inwoners de mogelijkheid om tegen een gereduceerd tarief aan te sluiten bij wandelgroepen in Zelhem, Hengelo en Vorden. Zo hoopt de gemeente dat inwoners gezond en gelukkig oud kunnen worden. Ook huisartsen en fysiotherapeuten verwijzen hun patiënten graag door bijvoorbeeld vanuit het GLI traject, een tweejarig programma in de basisverzekering waarin mensen hulp krijgen hun levensstijl aan te passen door anders te gaan eten en meer te gaan bewegen.
De wandelingen onder leiding van Dirrie te Kiefte vertrekken vanuit verschillende punten in Zelhem. “Dan weer bij de muziekkoepel, dan weer bij de oude vuilnisbelt en een andere keer gaan we De Heidenhoek in. De omgeving van Zelhem is zo mooi dat het moeilijk kiezen is. Ik laat iedereen altijd van tevoren weten via de app waar we vertrekken. Soms gaan we ook naar De Slangenburg of Het Zand, dan neem ik een kan koffie en een kan thee mee. We lopen altijd, iedere seizoen en bij ieder weerstype. Als het op de maandagavond donker is dan blijven we in het dorp en gebruiken we straatmeubilair om oefeningen te doen. Dan drukken we ons op bij fietsenrekken of gaan we planken op bankjes bij de Looschool.”
Mensen die het leuk vinden om een keer mee te lopen met Dirrie kunnen een kijkje nemen op haar site. Daar zijn de verschillende tijden te vinden waarop je mee kunt lopen.
tuurlijkloopthet.nl

